Zielone miasta

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Kościerzyna została laureatem konkursu „Zielone miasta – w stronę przyszłości” będącego prestiżowym, ogólnopolskim konkursem organizowanym przez Ministerstwo Środowiska i NFOŚiGW. Konkurs promował działania zmierzające do zrównoważonego rozwoju miast oraz innowacyjność w tych działaniach.

Nagrodzono miasta prowadzące działania na rzecz ochrony środowiska i mogące pochwalić się nowatorskimi, wysoce ekologicznymi rozwiązaniami. Nagrodą w konkursie był udział w jednej z czterech wizyt studyjnych do miast europejskich, będących laureatami konkursu Komisji Europejskiej Zielona Stolica Europy – Bristol (Wielka Brytania) Kopenhaga (Dania), Sztokholm (Szwecja), Vitoria-Gasteiz (Hiszpania). Kościerzyna została wyróżniona aż w dwóch kategoriach: "efektywność energetyczna w budownictwie" oraz "ochrona powietrza", w związku z czym Kościerzyna mogła wytypować dwóch reprezentantów z których każdy brał udział w jednej wizycie studyjnej (do Kopenhagi oraz Vitoria-Gasteiz).

W gronie przedstawicieli innych samorządów miałem możliwość zapoznania się z nowoczesnymi rozwiązaniami zastosowanymi w miastach Vitoria-Gasteiz oraz Saragossie. Szczególnie interesujące sposoby zagospodarowania terenów nadrzecznych oraz bagiennych z całą pewnością mogą być inspiracją przy projektowaniu rozwiązań w Kościerskim Parku Kultury.

Zdzisław Czucha

alt     alt

alt     alt

alt     alt

alt     alt

alt     alt

alt     alt

Copyright © 2010 Zdzislaw CZUCHA