Spotkanie z bezdomnymi

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Wizyta u księdza prymasa seniora Henryka Muszyńskiego w Gnieźnie, w której miałem zaszczyt dzisiaj uczestniczyć, była okazją do przekazania naszemu rodakowi pamiątkowego medalu oraz kolejnego wydania Kościerskich Zeszytów Muzealnych, które przygotowano z okazji 25 rocznicy pierwszych wolnych wyborów. Rozmowy dotyczyły także ustalenia możliwości przyjazdu księdza prymasa seniora do Kościerzyny. Udając się do Gniezna zaplanowałem jeszcze jedno ważne spotkanie: spotkanie z bezdomnymi, o których opowiadał mi ksiądz prymas podczas jednego z wcześniejszych spotkań.

Mając w pamięci naszą rozmowę i wiedząc, że ksiądz prymas bywa częstym gościem u bezdomnych byłem przekonany, że to będzie wyjątkowa wizyta. To, co zobaczyłem, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Gnieźnieńscy bezdomni sami współorganizują sobie zabezpieczenie podstawowych potrzeb bytowych oraz przysłowiowy dach nad głową. Formalnie dom dla osób bezdomnych już od ponad 10 lat prowadzi Powiatowe Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Bezdomnym i Integracji Społecznej w Gnieźnie "DOM". Stowarzyszenie ma oczywiście swoich dobroczyńców i opiekunów. Jednak większość prac przy urządzeniu i adaptacji budynków dla domu dla bezdomnych wykonali sami bezdomni pod kierunkiem dzisiejszego prezesa stowarzyszenia, pana Mariana Wierzbickiego (także osoby bezdomnej) oraz pani sekretarz Marii Chwiałkowskiej-Grygiel.

W Kościerzynie prowadzimy w okresie zimowym ogrzewanię dla bezdomnych, ale coraz bardziej potrzebna będzie jakaś forma schroniska lub małego domu dla bezdomnych. Taka organizacja pozwoliłaby po okresie pobytu i adaptacji w takim domu na poszukiwanie samodzielnego mieszkania. Model gnieźnieński w mojej ocenie można uznać za modelowy, gdyż za warunki zamieszkania odpowiadają sami mieszkańcy, a prowadzenie domu przez stowarzyszenie daje szansę na wsparcie za strony wielu instytucji, sponsorów i ludzi dobrej woli.

Co o tym sądzicie? Czy w naszym powiecie znajdzie się ktoś taki jak Pan Marian Wierzbicki w Gnieźnie?

Zdzisław Czucha


alt     alt

alt     alt

alt     alt

alt     alt

alt
Copyright © 2010 Zdzislaw CZUCHA