66 Pułk Piechoty

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Do Naczelnika Państwa  i Naczelnego Wodza Wojsk Polskich, Komendanta Józefa Piłsudskiego - wiernych synów Polski, Kaszubów Prus Królewskich i Pomorza….. tymi słowami zaczynała się petycja, którą 24 października 1919 roku delegacja składająca się z Kaszubów oraz żołnierzy pułku złożyła w Belwederze na ręce Naczelnego Wodza.


Marszałek Józef Piłsudski uznając zasługi i waleczność żołnierzy pułku wyraził zgodę, aby ten nosił jego imię. Jako że Pułk został sformowany głównie z Kaszubów, znalazło to odbicie w nazwie oraz ustanowiono specjalną odznakę pułkową z podobizną czarnego gryfa ze złotymi szponami i w złotej koronie  Ostatecznie pułk przyjął nazwę "66 Kaszubski Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego". Pułk zasłynął wielką i bezkompromisową walecznością i był postrachem dla żołnierzy armii bolszewickiej  zapisując złotą kartę w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Wielkie poświęcenie i odwaga wielce przyczyniły się do tego zwycięstwa, jednak okupione zostały dużymi stratami na polu bitwy. Zbliża się czas, kiedy wspominać będziemy bezprzykładne poświęcenie i odwagę żołnierzy tamtych dni.

Czy po latach pamiętamy i potrafimy docenić ich  odwagę oraz ofiarę krwi i życia?

15 sierpnia zatrzymajmy się na chwilę i oddajmy należny hołd żołnierzom tamtego czasu mając w pamięci szczególnie tych, którzy wyruszyli z ziemi kaszubskiej, aby walczyć o  niepodległy byt Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

Zdzisław Czucha

 

alt

 
 
 

Copyright © 2010 Zdzislaw CZUCHA