Pociągiem do Kościerzyny

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

12 grudnia 2016 roku to data, która z pewnością będzie zapamiętana w Kościerzynie jako dzień ważnych wydarzeń w życiu naszego miasta. Po pierwsze Pan Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego wraz z delegacja przyjechał pociągiem bezpośrednio z Gdańska. Można zapytać - właściwie co to za wydarzenie?  A jednak Kościerzyna i mieszkańcy powiatu kościerskiego czekali na to połączenie od dawna.

Wielu nie wierzyło, że to jest możliwe i to w dodatku, aby w ciągu około godziny dojechać do Gdańska. Teraz mamy bezpośrednie połączenie pociągiem do stolicy województwa. Czy potrafimy z niego skorzystać?

Postanowiłem przetestować i zaplanowałem wyjazd o godzinie 5.18 z Kościerzyny. Pociąg kilkanaście minut przed odjazdem stał już na peronie gotowy do odjazdu. Wagony czyste, oświetlone i ogrzane - bez cienia kompleksów można powiedzieć: dobry europejski poziom. Na kolejnych stacjach w pociągu było coraz więcej pasażerów. Do Wrzeszcza dojechałem zgodnie z rozkładem ok. 6.30.
Podobnie w  drodze powrotnej. Cisza w wagonach sprawiała, że wielu podróżnych odpoczywało, ale też całkiem sporo czytało prasę, książki czy też korzystało z urządzeń elektronicznych.  Dzisiaj już wiem, że warto korzystać z nowych połączeń kolejowych. Ceny umiarkowane.  Czas przejazdu porównywalny z przejazdem samochodem, lecz z całą pewnością jest dużo bezpieczniej niż na zatłoczonych drogach. Podsumowując: warto korzystać z nowych połączeń kolejowych. 


Po drugie, tego samego dnia - 12 grudnia 2016 r. - władze samorządowe miasta i gminy podpisały z władzami województwa pomorskiego dokumenty, na podstawie których istnieje możliwość zrealizowania projektu budowy węzła integracyjnego na terenie dworca w Kościerzynie. W ramach Zintegrowanego Porozumienia Terytorialnego podpisanego w październiku 2014 roku projekt ten obejmuje między innymi remont dworca, budowę parkingów i ścieżek rowerowych. W projekcie przewidziano także zakup 10 autobusów do komunikacji publicznej, które będą dowoziły pasażerów z terenu powiatu na dworzec kolejowy, który jednocześnie będzie pełnił rolę dworca autobusowego.

Bezpośrednie połączenia z Gdańskiem, Sopotem i Gdynią już mamy. Jest wielka i niepowtarzalna szansa z 85% dofinansowaniem unijnym zorganizować komunikację publiczna w naszym mieście i powiecie. Wyremontowany dworzec, nowoczesne autobusy, ścieżki rowerowe to z pewnością byłaby wizytówka naszego miasta. Czy władzom wystarczy odwagi, aby zrealizować ten projekt w całości?

Copyright © 2010 Zdzislaw CZUCHA