Kaszubski potencjał Kościerzyny

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

Jestem przekonany, że w Kościerzynie mamy wielu wspaniałych ludzi zaangażowanych w działania regionalne, ale naszego kaszubskiego potencjału nie potrafimy dobrze wykorzystać. Tak kandydat na burmistrza Zdzisław Czucha rozpoczął kolejne z cyklu spotkań pt. "Kościerzyna wczoraj, dziś i jutro". W Centrum Kultury Kaszubskiej 8 listopada spotkały się osoby, którym bliskie są sprawy kaszubskie.

Działacze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, członkowie Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kościerzyna", twórcy ludowi, ludzie kultury. Gościem specjalnym był Wiceprezes Zarządu Głównego ZKP Łukasz Grzędzicki. Wśród wielu wątków poruszonych przez zebranych znalazły się m.in. kwestie związane z niepełnym wykorzystaniem Centrum Kultury Kaszubskiej, które powinno stać się miejscem podtrzymywania wartości regionalnych, a dodatkowo dzięki środkom europejskich mogłoby pełnić funkcję szkoły dawnych zawodów. Zdzisław Czucha zwrócił uwagę na brak kaszubskich tablic na wjazdach do naszego miasta, które mogłyby doskonale promować Kościerzynę, czego nie dostrzegają obecne władze (Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie kilkakrotnie zwracało się w tej sprawie do burmistrza i rady miasta). Ważnym problemem jest kwestia prawidłowego wykorzystywania środków z subwencji oświatowej przeznaczonych na język kaszubski.

alt  alt  alt

Jan Dittrich, dyrektor Centrum Kultury i Sportu zaproponował utworzenie pieszej i rowerowej drogi prowadzącej śladami Remusa - bohatera powieści wybitnego Kościerzaka Aleksandra Majkowskiego. Ważnym jej elementem mogłaby być figura Remusa, która miała stanąć na kościerskim rynku. Niestety, jak zauważył Zdzisław Czucha, podczas rewitalizacji bezpowrotnie utracono szczególny regionalny wizerunek, jakim mógłby charakteryzować się nasz rynek. Z informacji posła Czuchy wynika również, że w najbliższym czasie Remus nie stanie w centrum Kościerzyny.

Anna Ziomkowska z zespołu "Kościerzyna" zwracała uwagę na konieczność angażowania młodzieży w działania kulturalne. Jej zdaniem połączenie kościerskiej kultury ze sportem przyniosło wiele szkody, młodzi ludzie odwracają się od działań kulturalnych, w coraz mniejszym stopniu uczestniczą w dodatkowych zajęciach. Brak środków na rozwój kultury, w tym również kultury kaszubskiej powoduje, że zespołowi coraz trudniej jest działać. A przecież mógłby pełnić funkcję ambasadora Kościerzyny w różnych miejscach kraju i poza nim. Anna Lideke zauważyła, że w kościerskie zespoły dziecięce nie mają możliwości zaprezentowania swoich dokonań, co prowadzi do rezygnowania młodych ludzi z członkostwa w kaszubskich grupach. Czesław Hinc podkreślał, że materialna kultura Kaszub jest zjawiskiem unikalnym na skalę kraju, zainteresowanych twórczością ludową jest wielu, szkoda tylko, że nie ma w Kościerzynie miejsca, gdzie mogłaby się ona rozwijać. Na ważną sprawę zwróciła uwagę Bożena Ugowska, kaszubska poetka, prezes oddziału ZKP w Nowej Karczmie. W jej opinii Kaszubi powinni być dumni ze swojej kultury, tradycji, dorobku, a często się go wstydzą. W wielu kaszubskich samorządach kaszubska kultura nie istnieje, gdyż brak woli władz do rozwijania i pielęgnowania regionalizmu. Są jednak dobre przykłady, całkiem niedaleko Kościerzyny. Partnerskie miasto Bytów doskonale potrafiło wykorzystać koniunkturę na kaszubszczyznę stając się rzeczywistą stolicą Kaszub. Kaszubskie studia podyplomowe, tablice z kaszubskimi nazwami, perfekcyjnie organizowane imprezy regionalne (jak chociażby Dyktando Kaszubskie, które odbyło się w minioną sobotę czy zeszłoroczny Dzień Jedności Kaszubów) - wszystko to sprawia, że Bytów rozwija się
dzięki Kaszubom. To dobry przykład współpracy Zrzeszenia i władz miasta, która pozytywnie służy mieszkańcom oraz turystom.

Na zakończenie spotkania pojawiło się kilka wniosków, z których jeden już w najbliższym czasie zostanie zrealizowany. Pomysł Zdzisława Czuchy dotyczący cyklicznego czytania "Życia i przygód Remusa" Aleksandra Majkowskiego spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Takie działania powinny znaleźć swoje miejsce w Centrum Kultury Kaszubskiej w Kościerzynie, łącząc i jednocząc ludzi, którym bliskie są Kaszuby.

alt  alt  alt
Copyright © 2010 Zdzislaw CZUCHA